Skip Navigation

centrum handlowe mampsa.pl
Szkolenie i WychowanieSklep dla PsówKatalog KynologicznyForum DyskusyjneEncyklopedia Ras PsówBlog o Psach

zanim kupisz psa


Pies to nie zabawka! Nie można się nim pobawić i odstawić na półkę, gdy się znudzi, a tym bardziej oddać innej przypadkowej osobie lub wyrzucić za drzwi.

Pamiętaj – pies to żywa istota, która ma uczucia. Cieszy się, gdy jest kochany i cierpi, gdy zostanie porzucony i osamotniony. Jeśli decydujesz się na psa weź pod uwagę, że wybierasz przyjaciela do grobowej deski, który będzie Ci wiernie towarzyszył tak długo, jak tylko będzie mógł. Nie rań jego psiego serduszka i bądź dla niego nie tylko panem i żywicielem, ale także najlepszym towarzyszem życia.

Psy wnoszą do naszego życia dużo radości i miłości, ale także wymagają naszej odpowiedzialności i poczucia obowiązku. Dają nam swoje bezgraniczne przywiązanie i oddanie w zamian oczekując odrobinę czułości, jedzenia i ciepłego kąta do spania.
Od lat wiadomo, że psy mają niezwykle dobry wpływ na naszą psychikę i rozwój emocjonalny. Potrafią skutecznie neutralizować nasz stres związany z życiem codziennym, rozweselić, gdy nam smutno i zwyczajnie przytulić się, gdy brak nam kogoś bliskiego.

Naukowcy twierdzą, że dzięki psom rzadziej chorujemy, co zwykle wynika z lepszej kondycji właścicieli psów, którzy muszą często spacerować ze swoimi podopiecznymi. Dzieci, które wychowują się z psem uczą się szacunku do zwierząt i odpowiedzialności za drugą istotę.

Pies potrafi przystosować się do nawet bardzo ciężkich warunków – pytanie tylko, po co skazywać go na niewygody, a nawet cierpienie. Dlatego zanim zdecydujesz się na psa, zastanów się, jakie życie możesz mu zapewnić.

Weź pod uwagę, że pies, a zwłaszcza szczeniak wymaga na początku wiele opieki i zainteresowania z Twojej strony. Tak, jak niemowlę jest bezradny, zagubiony i całkowicie zależny od Ciebie. Jeśli możesz poświęcić mu wystarczająco dużo czasu, aby go wychować, nakarmić, zabawić i dać trochę dobrego serca – nie wahaj się – będziesz dobrym panem.
« jaki tryb życia prowadzisz ?
Jeśli do domu wracasz tylko po to, żeby się przespać, często wyjeżdżasz i rzadko bywasz w domu na dłużej - to za mało, aby odpowiedzialnie zająć się psem

« gdzie mieszkasz ?
Mieszkanie, dom z ogrodem – pies nie każdej rasy może mieszkać np. w bloku

« zaplecze finansowe ?
Decydując się na konkretną rasę psa pamiętaj, że niektóre z nich wymagają większych nakładów finansowych związanych np. z częstymi wizytami u psiego fryzjera lub po prostu z większymi porcjami jedzenia

« pies trochę brudzi
Pies to nie tylko przyjaciel, towarzysz zabaw i żywa maskotka. Pamiętaj, że pies gubi sierść, biega po błocie i chodzi po deszczu. Zostawia kłaki, wnosi błoto... bałagani nawet jeżeli jest dobrze wychowany

« co na to inni ?
Dobrze, jeśli pozostali członkowie rodziny zaakceptują nowego domownika – pies powinien być kochany przez wszystkich – zaoszczędzi to niepotrzebnych stresów Tobie, rodzinie i samemu psu

« Twoja dyscyplina i obowiązkowość
Zastanów się czy będziesz w stanie, nawet kilka razy wstawać w nocy, żeby wyjść ze szczeniakiem na siusiu – codzienne, nawet kilkuminutowe spacery z psem są OBOWIĄZKOWE

« na dobre i złe
Pamiętaj, że psy też czasem chorują – czy będziesz w stanie się nim zająć w ciężkich chwilach lub gdy zwyczajnie się zestarzeje i nie będzie już tryskał wigorem i chęcią zabawy jak kiedyś?