Skip Navigation

centrum handlowe mampsa.pl
Szkolenie i WychowanieSklep dla PsówKatalog KynologicznyForum DyskusyjneEncyklopedia Ras PsówBlog o Psach

jaką rasę wybrać


Wybór rasy jest jednym z ważniejszych elementów podczas podejmowania decyzji o zakupie psa. Zastanów się dokładnie czego oczekujesz od swego przyszłego towarzysza i co możesz mu dać w zamian.

Nie skupiaj się wyłącznie na fakcie, że dana rasa po prostu Ci się podoba - niekoniecznie taki pies będzie przystosowany do Twojego trybu życia. Przy takim podejściu może wyniknąć z tego dużo więcej problemów niż zadowolenia i radości z nowego domownika. Najlepiej więc najpierw przemyśleć kilka ważnych spraw, które dobrze wziąć pod uwagę podczas wyboru rasy.
Po pierwsze, weź pod uwagę miejsce, w którym mieszkasz. Jeśli jest to mieszkanie w bloku, w którym nie ma zbyt wiele miejsca, unikaj wybierania rasy, która może źle się w takim otoczeniu czuć. Z pewnością źle będą takie warunki znosiły wszelkiego typu owczarki (np. collie), psy pasterskie (np. berneńczyk) czy molosy dużych rozmiarów (np. bernardyn, dog niemiecki). Są one stworzone do przebywania na otwartej przestrzeni, gdzie mogą zażywać dużej dawki ruchu i świeżego powietrza. Przebywanie w takim mieszkaniu będzie na nie wpływać bardzo negatywnie. Mogą stać się nadpobudliwe lub wręcz przeciwnie – apatyczne.

W tym przypadku można rozważyć np. kupno Shar Pei’a, który dość dobrze znosi warunki mieszkaniowe, a w dodatku jest psem bardzo czystym. Można też wziąć pod uwagę teriery średnich i małych rozmiarów oraz miniaturki (np. yorkshire terrier). Idealne do mieszkań są również psy z grupy ras do towarzystwa (np. mops, chihuahua, pudel).

Ważnym kryterium przy doborze rasy psa jest tryb życia, który prowadzisz, ponieważ przekłada się on na to, ile czasu możesz poświęcić czworonogowi - niektóre rasy wymagają naprawdę wiele uwagi i zainteresowania. Takim psem jest np. Amstaff. Potrzebuje bliskiego kontaktu z właścicielem, a częste przebywanie w samotności może źle wpłynąć na jego psychikę i prowadzić do problemów wychowawczych.

Również psy lubiące ruch na świeżym powietrzu będą wymagały poświęcenia dużej ilości czasu z racji wychodzenia na długie spacery. Jeśli nie jesteś w stanie znaleźć jednej do dwóch godzin dziennie wolnego czasu dla psa – wybierz rasę, która nie potrzebuje tak częstych spacerów.
Kolejną sprawą o jakiej nie można zapomnieć wybierając rasę psa są dzieci. Bez wątpienia psy mają na nie bardzo dobry wpływ. Dzięki nim dzieci lepiej rozwijają się emocjonalnie, uczą się szacunku do zwierząt, a także łatwiej jest im przejść przez trudne chwile, jak choroba czy śmierć rodziców, odrzucenie i wyobcowanie ze strony rówieśników. W przypadku, gdy nasze dziecko ma zaległości w stosunku do rówieśników lub gorzej się rozwija, pies może działać na nie stymulująco.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie każda rasa jednakowo znosi obecność dzieci. Dokonując wyboru, musisz uwzględnić wiek swoich pociech oraz to, ile ich masz. Małe dzieci są bardzo ciekawe świata i odczuwają silną potrzebę dotykania nieznanych przedmiotów. Dla nieufnego psa, idące w jego kierunku z wyciągniętymi rękami dziecko może wydawać się nadchodzącym zagrożeniem i może wzbudzić w nim agresję.

Podobnie w przypadku, gdy masz większą ilość dzieci w bardzo młodym wieku. Pies może nie tolerować hałasu czy częstego brania go na ręce oraz głaskania przez każde dziecko z osobna. Dlatego w takiej sytuacji warto zastanowić się nad rasą, która z natury jest bardziej cierpliwa i przyzwyczajenie takiego psa do zachowań dzieci będzie wymagało mniej wysiłku (taką rasą jest np. labrador retriever).

Wybór odpowiedniej rasy wcale nie jest rzeczą prostą, wymaga wielu przemyśleń i dokładnej analizy. Jeśli podejdzie się jednak do tej sprawy rzetelnie, odpowiedni wybór będzie gwarancją udanych relacji między Tobą a Twoim psem. Możesz być pewien, że im bardziej adekwatnie wybierzesz rasę, tym bardziej będziesz się cieszyć z posiadania psa, a pies z pewnością będzie się lepiej czuł w Twoim towarzystwie.