Skip Navigation

centrum handlowe mampsa.pl
Szkolenie i WychowanieSklep dla PsówKatalog KynologicznyForum DyskusyjneEncyklopedia Ras PsówBlog o Psach

pies czy suka


Wybór rasy to, niestety, nie koniec ważnych decyzji. Równie ważnym etapem jest wybór płci psa. Niewątpliwie jest to kwestia bardzo indywidualna i ogranicza się jedynie do tego, jakie rozwiązanie będzie dla nas wygodniejsze.

Nie mamy zamiaru oczywiście przekonywać, jaką płeć lepiej wybrać. Zaprezentujemy jedynie istotne różnice między osobnikami różnych płci, które mogą okazać się kluczowe podczas dokonywania wyboru.
Suczki uchodzą za bardziej przywiązujące się do właściciela i bardziej posłuszne. Uważa się też, że łatwiej poddają się szkoleniu (nie oznacza to jednak, że go nie wymagają!).

Niestety, w przypadku suczek uciążliwością może być pojawiająca się średnio dwa razy w roku cieczka. W tym czasie wymagana jest szczególna ostrożność, by nie doszło do kontaktu z samcem, których z pewnością w okolicy przybędzie zwabionych zapachem naszej psinki. Uciążliwe staną się również spacery. U samicy mogą pojawiać się także ciąże urojone. Możliwa jest oczywiście sterylizacja, jednak jest to zabieg dość kosztowny (droższy niż sterylizacja samca).
Samce to psy lepiej zbudowane i większe. Przejawiają większą skłonność do bójek i częściej pojawia się u nich chęć dominacji oraz skłonność do nieposłuszeństwa. Musimy też liczyć się z ucieczkami, szczególnie, gdy w pobliżu znajdują się suczki mające ruję. Może to być szczególnie uciążliwe podczas spaceru bez smyczy – pies biegnący za suczką bardzo rzadko jest posłuszny i raczej nie będzie reagował na przywoływanie przez właściciela.

Pies może też powodować zniszczenia w naszym ogrodzie. Instynktownie oznacza moczem swój rewir, a za taki uważał będzie nasz ogród. Niestety, po jakimś czasie może spowodować to brązowienie i obumieranie roślin. Wszystkie powyższe niedogodności mogą zniknąć po wysterylizowaniu psa, jednak po takim zabiegu musimy zapewniać mu dużo ruchu oraz odpowiednią dietę, gdyż może pojawić się większa skłonność do tycia. Niektórzy twierdzą też, że psy wydzielają bardziej intensywny zapach niż suczki.

Wybór płci psa pozostaje zatem kwestią bardzo indywidualną. Najlepiej rozważyć wszystkie za i przeciw, i na tej podstawie dokonać wyboru. Na pewno nie warto zdawać się na subiektywne oceny, a oprzeć się na obiektywnych cechach wyróżniających psa i suczkę.