Skip Navigation

centrum handlowe mampsa.pl
Szkolenie i WychowanieSklep dla PsówKatalog KynologicznyForum DyskusyjneEncyklopedia Ras PsówBlog o Psach

Pinczery/sznaucery


Pinczer średni
Klasyfikacja FCI: Grupa II Pinczery i sznaucery, molosy, psy górskie i szwajcarskie psy do bydła
Sekcja 1: Psy w typie pinczera i sznaucera, numer wzorca 184Rasa pochodzi z Niemiec, nazywana była kiedyś pinczerem stajennym. Występowała w odmianie krótko i szorstkowłosej. Pod koniec XIX w. zaczęto traktować te odmiany jako dwie oddzielne rasy. Można więc powiedzieć, że sznaucer średni i pinczer średni to bliscy krewniacy.
Pies średniej wielkości, elegancki w ruchu i postawie. Dawniej uszy i ogon kopiowane, obecnie pozostawiane w stanie naturalnym.
Szata tylko krótka, twarda, gładko przylegająca bez podszerstka. Umaszczenie czarne z rudymi znaczeniami (podpalaniami) lub jednolicie rude w różnych odcieniach.
W domu spokojny, ciepłolubny, wierny towarzysz, na spacerach energiczny, lubiący zabawy. Samce częściej miewają skłonności do włóczęgostwa i potyczek z innymi psami.
Pinczer jest psem, który dobrze sprawdza się w roli stróża. Dawniej służył również jako tępiciel gryzoni w oborach, stodołach i stajniach. Posiada silny instynkt łowiecki. Obecnie jest doskonałym psem do towarzystwa, łatwym w utrzymaniu, wymagającym jednak podstawowego szkolenia i konsekwencji.
Sierść pinczera nie wymaga zabiegów fryzjerskich, jednak co jakiś czas należy ją przeczesać. Na wygląd sierści wpływa odpowiednie żywienie bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy. Rasa ta ma skłonność do osadzania się kamienia nazębnego. Wskazane jest przycinanie pazurów raz na kilka miesięcy.
Rasa dosyć rzadko spotykana w Polsce i za granicą.


Na podstawie: artykuł Pinczer średni w Wikipedii
licencja: GNU Free Documentation Licence, autorzy: WikipedyściJeżeli widzisz błąd na tej stronie lub wiesz więcej o tym psie i chcesz podzielić się wiedzą - napisz do nas. Wszelkie wskazówki i uwagi są dla nas bardzo cenne. Pomóż nam stworzyć naprawdę wartościowy i rzetelny opis tej rasy.

Jeżeli jesteś właścicielem psa tej rasy, prześlij do nas jego zdjęcie. Niech inni zobaczą jak wygląda Twój pinczer średni ! Za każdego przesłanego psa otrzymasz kupon SFORA mampsa, uprawniający do zakupów w promocyjnych cenach w sklepie mampsa.pl.