Skip Navigation

centrum handlowe mampsa.pl
Szkolenie i WychowanieSklep dla PsówKatalog KynologicznyForum DyskusyjneEncyklopedia Ras PsówBlog o Psach

Psy molosowate


Rottweiler
Klasyfikacja FCI: Grupa II Pinczery i sznaucery, molosy, psy górskie i szwajcarskie psy do bydła
Sekcja 2: Molosowate, numer wzorca 147Rottweiler przypomina psa pilnującego obozów rzymskich w podbitej przez nich Germanii. Podobny jest takze do psa rozpowszechnionego wśród rolników i pasterzy celtyckich i germańskich jeszcze przed najazdem Rzymian. Jednak bardzo ciężko rozstrzygnąć skąd tak naprawdę wywodzi się ta rasa. Niemiecki kynolog R. Streble zalicza rottweilera do gładkowłosych psów zaganiających, wywodzących się z linii psów bawarskich o celtyckim rodowodzie. Kolebką tej rasy są ziemie niemieckie, a dokładniej Szwabia. Pierwszy Klub Hodowców Rottweilera założono 13 stycznia 1907, a trzy miesiące później Południowoniemiecki Klub Rottweilera. W 1921 roku wszystkie te stowarzyszenia połączyły się, tworząc Ogólnoniemiecki Klub Rottweilera.
Wzorzec opisuje rottweilera jako psa średniego do dużego wzrostu, średniej wagi. Jest on harmonijnie zbudowany, przysadzisty i potężny. Sprawia wrażenie silnego, wytrzymałego i zwinnego. Rottweilera można wpisać w prostokąt tzn. że jest on dłuższy niż wyższy. Głowę ma dość masywną, czaszkę średniej długości, stop dobrze zaznaczony. Czoło lekko wypukłe, część potyliczną wyraźnie rozwiniętą. Szczęki mocne i szerokie, wargi nie obwisłe. Owalne, ciemnobrązowe oczy. Uszy średniej wielkości, wysoko osadzone i szeroko rozstawione. Szyja jest mocna, lekko łukowata. Klatka piersiowa szeroka, potężnie umięśniona. Grzbiet mocny, prosty i zwarty. Zad szeroki, lekko zaokrąglony. Ogon zwykle obcinany na wysokości pierwszego lub drugiego kręgu. W krajach, gdzie kopiowanie jest prawnie zabronione, ogon jest noszony lekko zakręcony ku górze. Kończyny są proste i dobrze umięśnione. Szata składa się z włosów okrywowych, średniej długości, twardych w dotyku i podszerstka. Umaszczenie jest zawsze czarne, podpalane w ściśle określonych miejscach: na policzkach, nad oczami, pod szyją i na spodniej stronie klatki piersiowej, pod nasadą ogona i na kończynach.
Według wzorca jest to pies o doskonałej równowadze psychicznej, pokojowo nastawiony do świata, posłuszny. Pewność siebie jest główną cechą charakteru tej rasy, podobnie jak upór i samodzielność podobnie jak i skłonność do dominacji (ujawnia się to szczególnie u samców).

Nie jest on z natury agresywny, ale groźnie spogląda na intruza, w którym widzi zagrożenie; jeśli utwierdzi się w tym przekonaniu zareaguje, a wówczas trudno go powstrzymać. Musi być dobrze wychowany, aby nie zachowywał się agresywnie wobec napotkanych psów.

W domu ten potężny molos respektuje swoją rodzinę i otacza ją opieką. Lubi dzieci i czuwa nad nimi, często wykazuje w tym kierunku daleko posuniętą gorliwość.
Dawniej psy te były wykorzystywane jako psy pasterskie, a także jako pomocnicy rzeźników. Obecnie głównie uznawany jest jako pies stróżujący. W 1910 został oficjalnie uznany za psa policyjnego.
Rottweiler ma krótką sierść, więc wymaga zwiekszonej częstotliwosci zabiegów pielegnacyjnych tylko w okresie linieni. Dieta psów tej rasy powinna być odpowiednio dobrana i bogata w białko. Żywność zaleca sie podawać rozdzieloną i po wysilku fizycznym.

Podobnie jak u większości psów ras dużych może występować dysplazja stawów biodrowych, jak również dysplazja stawów łokciowych. Ich budowa wpływa również na zwiększenie ryzyka wystąpienia skrętu żołądka. Mają też skłonność do występowania różnych alergii.

Rottweiler potrzebuje sporej dawki codziennego ruchu.


Na podstawie: artykuł Rottweiler w Wikipedii
licencja: GNU Free Documentation Licence, autorzy: WikipedyściJeżeli widzisz błąd na tej stronie lub wiesz więcej o tym psie i chcesz podzielić się wiedzą - napisz do nas. Wszelkie wskazówki i uwagi są dla nas bardzo cenne. Pomóż nam stworzyć naprawdę wartościowy i rzetelny opis tej rasy.

Jeżeli jesteś właścicielem psa tej rasy, prześlij do nas jego zdjęcie. Niech inni zobaczą jak wygląda Twój rottweiler ! Za każdego przesłanego psa otrzymasz kupon SFORA mampsa, uprawniający do zakupów w promocyjnych cenach w sklepie mampsa.pl.