Skip Navigation

centrum handlowe mampsa.pl
Szkolenie i WychowanieSklep dla PsówKatalog KynologicznyForum DyskusyjneEncyklopedia Ras PsówBlog o Psach

Psy pasterskie


Welsh Corgi Cardigan




Klasyfikacja FCI: Grupa I Owczarki i inne psy pasterskie z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła
Sekcja I: Owczarki, numer wzorca 38















Pochodzenie Welsh Corgi Cardigana i Welsh Corgi Pembroke jest dla tych ras wspólne, najprawdopodobniej zostały sprowadzone przez Wikingów na wyspy brytyjskie (Walia).




Nieduży pies o krótkich nogach.

Głowa: lisia w kształcie. Między uszami czaszka jest dosyć szeroka i płaska, stop średnio zaznaczony. Kufa zwęża się lekko ku końcowi, trufla jest czarna. Oczy średniej wielkości, ciemne, u psów marmurowych dopuszczalne niebieskie.
Uszy: Cardigan ma uszy duże, stojące, na końcu zaokrąglone.
Szyja: muskularna, dobrze rozwinięta.
Tułów: długi i mocny, klatka piersiowa szeroka i głęboka, linia grzbietu prosta.
Ogon: lisi osadzony na linii grzbietu, długi sięgający ziemi, nigdy nie kopiowany.




Krótka sierść jest odporna na zmiany pogody. Dozwolone jest każde umaszczenie, jeśli powierzchnia biała nie przekracza 30%. Rodzaje występującego umaszczenia u cardiganów:

« trikolor pręgowane
« pręgowane
« trikolor
« rude
« śniade
« blue merle
« czarno-białe
« marmurkowe.




Spokojniejsze od Pembroke, ale równie towarzyskie, inteligentne i chętne do nauki. Odważne i śmiałe, przywiązują się do swojego przewodnika i rodziny, dość spokojne z natury. Cardigany bywają wobec innych psów dość zuchwałe. W celu uniknięcia późniejszych problemów należy je wcześnie socjalizować.

W zasadzie jest to rasa nie sprawiająca problemów podczas wychowania. Są pojętne dzięki czemu odnoszą sukcesy w kilku dziedzinach psich sportów.




Psy wykorzystywane są do pilnowania gospodarstw i dobytku, tępienia szkodników takich jak szczury, pełnią również funkcję psów zaganiających bydło. Są także psami do towarzystwa.




Jest to rasa lubiąca długie i urozmaicone spacery. Cardigany chętnie biorą udział w zajęciach sportowych angażujących zarówno psa jak i właściciela, takich jak aportowanie i próby na torze przeszkód.

Rasa ta jest łatwa w pielęgnowaniu sierści. Od czasu do czasu należy go wyszczotkować w celu usunięcia martwych włosów.




To rasa psów dość dobrze znana w Polsce. Szacuje się, że obecnie jest ich około 130 sztuk we wszystkich umaszczeniach (importowane z Finlandii, USA, Danii, Czech, Norwegii, Szwecji, Holandii). Psy te są ulubioną rasą brytyjskiej królowej Elżbiety II.


Na podstawie: artykuł Welsh Corgi Cadigan w Wikipedii
licencja: GNU Free Documentation Licence, autorzy: Wikipedyści







Jeżeli widzisz błąd na tej stronie lub wiesz więcej o tym psie i chcesz podzielić się wiedzą - napisz do nas. Wszelkie wskazówki i uwagi są dla nas bardzo cenne. Pomóż nam stworzyć naprawdę wartościowy i rzetelny opis tej rasy.









Jeżeli jesteś właścicielem psa tej rasy, prześlij do nas jego zdjęcie. Niech inni zobaczą jak wygląda Twój corgi cardigan ! Za każdego przesłanego psa otrzymasz kupon SFORA mampsa, uprawniający do zakupów w promocyjnych cenach w sklepie mampsa.pl.