Skip Navigation

centrum handlowe mampsa.pl
Szkolenie i WychowanieSklep dla PsówKatalog KynologicznyForum DyskusyjneEncyklopedia Ras PsówBlog o Psach

Psy aportujące


Labrador Retriever
Klasyfikacja FCI: Grupa VIII Płochacze, psy aportujące i dowodne
Sekcja 1: Psy aportujące, numer wzorca 122Podobnie jak nowofundland i landseer rasa pochodzi ze wschodnich wybrzeży Kanady; w XVIII wieku była wykorzystywana przez rybaków do pracy na kutrach (psy pomagały przy wyciąganiu sieci, aportowaniu przedmiotów, a nawet ratowaniu tonących); do Europy pierwsze psy tej rasy sprowadził w 1820 lord Malmesbury (błednie nazywajac je "psami z Labradoru"), który razem z synem rozpoczął ich hodowlę w Wielkiej Brytanii. Pod koniec XIX wieku rasa została zatwierdzona w Wielkiej Brytanii jako pies myśliwski.
Labradory występują w trzech kolorach:
« biszkoptowe (jasnokremowe, złote, ognisto-rude)
« czarne
« czekoladowe (występuje najrzadziej)
« przyjacielskie, posłuszne, łatwe do wyszkolenia i wymagające odpowiedniej tresury
« wesołe i żywiołowe, lubią zabawy także z innymi psami
« wytrzymałe, aktywne i silne, często próbują dominować
« przywiązują się do swoich opiekunów
« cierpliwe i wyrozumiałe w kontaktach z dziećmi
Trzeba zapewnić mu odpowiednią do jego potrzeb dawkę codziennego ruchu (ok. pół godziny dziennie). Niespełnienie tego warunku prowadzi do otyłości, a ta powoduje choroby stawów.
Labrador Retriever jest rasą wszechstronnie użyteczną. Psy tej rasy są wykorzystywane m. in. jako psy ratownicze (gruzowe i do ratownictwa wodnego), przewodnicy ociemniałych, psy rodzinne, psy wykorzystywane w kynoterapii. Nadają się także do sportów kynologicznych tj: agility, obedience czy dogfrisbee.
Według liczby psów oficjalnie zarejestrowanych w organizacjach kynologicznych Labrador Retriever to jedna z najpopularniejszych ras w Wielkiej Brytanii, w USA i Polsce.


Na podstawie: artykuł Labrador Retriever w Wikipedii
licencja: GNU Free Documentation Licence, autorzy: WikipedyściJeżeli widzisz błąd na tej stronie lub wiesz więcej o tym psie i chcesz podzielić się wiedzą - napisz do nas. Wszelkie wskazówki i uwagi są dla nas bardzo cenne. Pomóż nam stworzyć naprawdę wartościowy i rzetelny opis tej rasy.

Jeżeli jesteś właścicielem psa tej rasy, prześlij do nas jego zdjęcie. Niech inni zobaczą jak wygląda Twój labrador ! Za każdego przesłanego psa otrzymasz kupon SFORA mampsa, uprawniający do zakupów w promocyjnych cenach w sklepie mampsa.pl.