Skip Navigation

centrum handlowe mampsa.pl
Szkolenie i WychowanieSklep dla PsówKatalog KynologicznyForum DyskusyjneEncyklopedia Ras PsówBlog o Psach

Psy myśliwskie


Seter irlandzki




Klasyfikacja FCI: Grupa VII Wyżły (psy wystawiające zwierzynę)
Sekcja 2: Wyżły brytyjskie i irlandzkie, setery, numer wzorca 120















Seter irlandzki jest kojarzony z Irlandią, jednak wywodzi się z Francji, Hiszpanii oraz Macedonii. Pochodzi od długowłosego spaniela i powstał w wyniku skrzyżowania irlandzkiego spaniela wodnego z seterem angielskim, springer spanielem i pointerierem. W pierwszym okresie rozwoju rasy nie przywiązywano wagi do koloru, lecz zwracano przed wszystkim uwagę na właściwości myśliwskie.

Na początku XVII wieku równie popularne były psy o umaszczeniu białym, biało-czerwonym, biało-żółtym, nawet biało-czarnym, jak i czerwonym. Wszystkie były psami użytkowymi, myśliwskimi, przeszukującymi duże tereny w poszukiwaniu ptactwa. W 1866 utworzono w Anglii klub czerwonego setera irlandzkiego. Od 1882 dopuszczano na prezentację wystawową wyłącznie jednokolorowe, czerwone psy. Spowodowało to niemal całkowite wymarcie wariantu czerwono-białego. Pojedyncze egzemplarze przeżyły jednak i zostały zdefiniowane w ostatnich latach ponownie jako rasa :seter irlandzki biało-czerwony. The Comittee of The Irish Red Setter Club w Dublinie, 29 marca 1885 roku przedstawił standard rasy setera irlandzkiego czerwonego.




Długa głowa i długa kufa, przy końcu lekko graniasta; głęboka klatka piersiowa.




Sierść jest koloru dojrzałego kasztana lub mahoniowa. Nie sfalowana, tworzy długie, gładkie frędzle; występują tzw.portki i pióro na ogonie.




Seter irlandzki jest psem rodzinnym, potrzebującym kontaktu z człowiekiem. Inteligentny i żywy potrzebuje zaspokojenia dużej potrzeby ruchu. Nieagresywny wobec obcych i innych zwierząt. Może sprawiać problemy w ułożeniu, przy braku odpowiedniej tresury może uciekać.




Setery to psy myśliwskie przeznaczone do intensywnej pracy podczas polowania na ptactwo. Spośród seterów jest najlżejszy, ale jednocześnie najwyższy i najszybszy, najdalej okładający pole. Na polowaniu lepiej się sprawdzał przy koniu niż przy pieszym myśliwym.




Przeciętna długość życia Seterów irlandzkich to ok. 15 lat


Na podstawie: artykuł Seter irlandzki w Wikipedii
licencja: GNU Free Documentation Licence, autorzy: Wikipedyści







Jeżeli widzisz błąd na tej stronie lub wiesz więcej o tym psie i chcesz podzielić się wiedzą - napisz do nas. Wszelkie wskazówki i uwagi są dla nas bardzo cenne. Pomóż nam stworzyć naprawdę wartościowy i rzetelny opis tej rasy.









Jeżeli jesteś właścicielem psa tej rasy, prześlij do nas jego zdjęcie. Niech inni zobaczą jak wygląda Twój seter irlandzki ! Za każdego przesłanego psa otrzymasz kupon SFORA mampsa, uprawniający do zakupów w promocyjnych cenach w sklepie mampsa.pl.