Skip Navigation

centrum handlowe mampsa.pl
Szkolenie i WychowanieSklep dla PsówKatalog KynologicznyForum DyskusyjneEncyklopedia Ras PsówBlog o Psach

Psy do towarzystwa


Shih tzu
Klasyfikacja FCI: Grupa IX Pozdobne i do towarzystwa
Sekcja 5: Rasy tybetańskie, numer wzorca 208Dotychczas sądzono, że rasa ta powstała ze skrzyżowania pekińczyka z Lhasa Apso, jednakże ostatnie analizy DNA wskazują, że Shih Tzu jest znacznie starsza rasą; - jako prezent trafił do Europy (Wielka Brytania) w latach trzydziestych XX wieku
Długi włos w rozmaitych kolorach, włączjąc biały, czerwony, beżowy, tricolor i (rzadko) czarny.
Shih Tzu jest niezależny, inteligentny, miły, towarzyski i wesoły. Niie przejawia skłonności do włóczęgostwa. Nadaje się do rodziny z dziećmi, toleruje inne zwierzęta domowe. Jego charakter przeważnie dostosowywuje się do trybu życia rodziny.

Nieco uparty z natury Shih Tzu jest trudny do wyszkolenia, ale jest to oczywiście możliwe.
Wymaga dużych starań; aby uniknąć skołtunienia sierści, musi być czesany codziennie, a co dwa miesiące przystrzyżony. Długa grzywka powinna być spięta, aby nie spadała na oczy. Oczy na ogół wymagają leków do utrzymywania ich w czystości. Starannej pielęgnacji wymagają także uszy i okolice ich osadzenia. Kąpiele wymagane najrzadziej co miesiąc. Konieczne jest wyrywanie włosów rosnących w uszach, w przeciwnym razie po zamoczeniu może dojść do bardzo bolesnego zapalenia ucha. Lubi spacery i zabawy ruchowe (np. aportowanie) z udziałem innych domowników. Długi włos jest miękki i po wyczesaniu łatwy do usunięcia.

Przeciętna długość życia to 12 - 15 lat


Na podstawie: artykuł Shih tzu w Wikipedii
licencja: GNU Free Documentation Licence, autorzy: WikipedyściJeżeli widzisz błąd na tej stronie lub wiesz więcej o tym psie i chcesz podzielić się wiedzą - napisz do nas. Wszelkie wskazówki i uwagi są dla nas bardzo cenne. Pomóż nam stworzyć naprawdę wartościowy i rzetelny opis tej rasy.

Jeżeli jesteś właścicielem psa tej rasy, prześlij do nas jego zdjęcie. Niech inni zobaczą jak wygląda Twój amstaff ! Za każdego przesłanego psa otrzymasz kupon SFORA mampsa, uprawniający do zakupów w promocyjnych cenach w sklepie mampsa.pl.