Psy myśliwskie
Wyżeł weimarski krótkowłosy
Klasyfikacja FCI: Grupa VII Wyżły (psy wystawiające zwierzynę)
Sekcja 1: Wyżły kontynentalne, numer wzorca 99
|
Szare psy myśliwskie znane były w Niemczech co najmniej od 1630 roku. Jest kwestią sporną, czy wyżeł weimarski rzeczywiście już w obecnym kształcie był hodowany na dworze weimarskim. Pewne jest tylko to, że książę Karol August (1757-1828) był namiętnym myśliwym i sprowadził z Francji psy gończe. Wiadomo też, że umieszczał swoje psy u dworskich łowczych i chłopów, oraz że szare wyżły występowały głównie w okolicach Weimaru i Halle.W XIX wieku weimarska szlachta dla potrzeb myślistwa rozpoczęła pracę hodowlaną, której wynikiem jest obecna postać psa tej rasy. Do 1929 roku hodowla tej rasy była rygorystycznie kontrolowana przez Klub Hodowców Wyżła Weimarskiego i nie zezwalano na nią poza granicami Niemiec.
Głowa jest raczej długa, stop umiarkowanie zaznaczony, mocne szczęki.
Oczy są średniej wielkości; bursztynowe lub niebieskoszare.
Uszy są obwisłe, osadzone wysoko, długie, lekko zawinięte.
Tułów ma równą linię grzbietu, głęboką klatkę piersiową z szeroko rozstawionymi żebrami.
Ogon jest noszony pod dowolnym kątem, często przycięty.
Umaszczenie jest srebrnoszare, dopuszczalne - mysioszare, białe znaczenie mogą występować wyłącznie jako małe znaczenia na piersi. Włos okrywowy może być cienki, nieco grubszy lub nawet szorstki. Istnieje także odmiana długowłosa wyżła weimarskiego, mniej popularna od wersji krótkowłosej. Długowłosy wyżeł ma sierść o długości 2,5-5 cm, z piórami z tyłu łap.
Wyżeł ten jest wierny, łatwy do prowadzenia, spokojny, inteligentny.Niekiedy samowolny, duża ciętość stwarza czasem problemy. Wymaga konsekwentnego właściciela - lubi sprawdzać jak dalego może się posunąć. Pies uczy się szybko, jest dominujący.
Wyżeł weimarski krótkowłosy jest nadzwyczj szykownym psem myśliwskim do polowań zarówno na dużą, jak i małą zwierzynę. Tropi wytrwale, ale bez nadmiernego zapału. Bardzo ceni się jego węch. Pies nadaje się zwłaszcza do pracy po strzale (tropienia za farbą, aportowania postrzałka itd.). Pies ma przeciętne predyspozycje do stróżowania i obrony. Współcześnie jest także hodowany jako pies rodzinny, ale wymaga odpowiedniego prowadzenia. Uchodzi za psa znającego swoje miejsce w domu, nie jest jednak miłośnikiem przytulania i leżenia na kanapie.
Dla wyżła weimarskiego najważniejszy jest ruch (minimum 70 min. dziennie). Jego mięśnie wymagają codziennych ćwiczeń: spacerów, biegania. Nie zaleca się trzymania tego zwierzęcia w mniejszym mieszkaniu. Gubi niewiele włosa, niewymaga strzyżenia. Pies tej rasy powinien być czesany raz w tygodniu przez 10 minut.
Na podstawie: artykuł Wyżeł weimarski krótkowłosy w Wikipedii
licencja: GNU Free Documentation Licence, autorzy: Wikipedyści
Jeżeli widzisz błąd na tej stronie lub wiesz więcej o tym psie i chcesz podzielić się wiedzą - napisz do nas. Wszelkie wskazówki i uwagi są dla nas bardzo cenne. Pomóż nam stworzyć naprawdę wartościowy i rzetelny opis tej rasy.
Jeżeli jesteś właścicielem psa tej rasy, prześlij do nas jego zdjęcie. Niech inni zobaczą jak wygląda Twój wyżeł ! Za każdego przesłanego psa otrzymasz kupon SFORA mampsa, uprawniający do zakupów w promocyjnych cenach w sklepie mampsa.pl.