Skip Navigation

centrum handlowe mampsa.pl
Szkolenie i WychowanieSklep dla PsówKatalog KynologicznyForum DyskusyjneEncyklopedia Ras PsówBlog o Psach

Teriery » Duże i średnie


Jack Russell Terrier
Klasyfikacja FCI: Grupa III,
Sekcja 2: Sekcja 2, nr wzorca 345Rasa ta, uznawana dopiero od połowy lat 90, została wyhodowana przez szkockiego pastora Jacka Russela. Człowiek ten słynął z zamiłowania do polowań i psów, a w szczególności terierów. Rasa ta została wyhodowana przede wszystkim do polowań na lisy.
Jack Russell Terrier jest psem niewielkich rozmiarów o sylwetce średniej długości oraz zwinnej. Ogon może być kopiowany. Odmiana Parson Russell Terrier jest nieco wyższa, ze względu na znacznie dłuższe nogi (z reguły cięższy o ok. 1-1,5 kg).
Sierść jest biała ze znaczeniami brązowymi, rudobrązowymi lub czarnymi (najczęściej znaczone są głowa i grzbiet). Występują również całkiem białe. Szata musi być ostra, ze względu na jej rodzaj występują odmiany:

« krótkowłosa - włos któtki, przylegający
« złamana - włos średniej długości, układający się w jednym kierunku, twardy - "dziczy"
« szorstkowłosa - włos dosyć długi, ułożenie w różnych kierunkach.
Jack Russell Terrier jest psem żywym, czujnym, aktywnym, inteligentnym. Podczas pracy na polowaniu charakteryzuje się odwagą oraz zapalczywością. Posiada przyjazne usposobienie w stosunku do ludzi. Kiedy dostaje jakieś zadanie, realizuje je z zapalczywością. Atrakcją jest dla niego pościg za szybko poruszającym się celem. Najlepiej małą piłka lub frisbee.
Wykorzystywane jako psy mysliwskie w charakterze norowców. W Irlandii często używane są na wsi do tępienia szczurów i pilnowania obejścia. W tym kraju rozgrywane są także co roku zawody Jack Russeli w łapaniu szczurów w stodołach.Można je wykorzystywać do agility.
Psy tej rasy są mało wymagające w utrzymaniu i pielęgnacji. Aby zachować psa w dobrej kondycji fizycznej na każde 5 cm wysokości powinien przypadać 1 kg masa ciała, czyli pies o wysokości 25 cm powinien ważyć maksymalnie 5 kg.
Jack Russell Terrier jest dość popularny w Polsce. Najwięcej psów tej rasy można spotkać na zawodach jeździeckich lub w ośrodkach jeździeckich.
Popularność rasa ta zawdzięcza, między innymi, dzięki produkcjom filmowym takim jak komedia "Maska" oraz jej kontynuacja "Son of the mask”. Brały udział także w takich filmach jak "Frasier","Karmazynowy przypływ","Mój przyjaciel, Skip", czy serialu "Wishbone".


Na podstawie: artykuł Jack Russell Terrier w Wikipedii
licencja: GNU Free Documentation Licence, autorzy: WikipedyściJeżeli widzisz błąd na tej stronie lub wiesz więcej o tym psie i chcesz podzielić się wiedzą - napisz do nas. Wszelkie wskazówki i uwagi są dla nas bardzo cenne. Pomóż nam stworzyć naprawdę wartościowy i rzetelny opis tej rasy.
Jeżeli jesteś właścicielem psa tej rasy, prześlij do nas jego zdjęcie. Niech inni zobaczą jak wygląda Twój Jack Russell Terrier ! Za każdego przesłanego psa otrzymasz kupon SFORA mampsa, uprawniający do zakupów w promocyjnych cenach w sklepie mampsa.pl.