Skip Navigation

centrum handlowe mampsa.pl
Szkolenie i WychowanieSklep dla PsówKatalog KynologicznyForum DyskusyjneEncyklopedia Ras PsówBlog o Psach

Psy pasterskie


Owczarek australijski (typ amerykański)
Klasyfikacja FCI: Grupa I,
Sekcja 1: numer wzorca 342Owczarek ten został wyhodowany w USA. Na temat powstania rasy istnieje wiele teorii. Dokładnie nie wiadomo, jak przebiegało jej kształtowanie. Uważa się, że protoplastami aussie były owczarki przywożone przez osadników z różnych krajów, m.in. z Anglii. Na terenie Stanów Zjednoczonych dochodziło do wielu krzyżówek tych psów. Tak powstawała rasa spełniająca kryteria wszechstronnego psa pasterskiego i stróżującego. W XVIII wieku do zachodnich Stanów wraz z baskijskimi pasterzami z Australii dotarły nowe psy pasterskie. Część z nich wywodziła się od psów ze szczątkowym ogonem, zwanych "smihfield dog", i od collie o umaszczeniu merle. Te pieski średniego wzrostu, zwane "little blue dog", zrobiły wielkie wrażenie na amerykańskich farmerach. Zaczęto je krzyżować z rodzimymi owczarkami i nadano nazwę "owczarek australijski".
Oczy: Dopuszczalne są różne kolory oczu, takie jak: złote, zielone, piwne, brązowe, bursztynowe lub niebieskie. Owczarki australijskie mogą również mieć jedno oko niebieskie, a drugie brązowe lub niebiesko-brązowe. Zazwyczaj aussie o umaszczeniu czarnym mają oczy brązowe, a o umaszczeniu czerwonym - bursztynowe.

Ogon: Niektóre szczenięta rodzą się z ogonem cząstkowym. Kopiowanie przeprowadza się często, lecz nie jest to wymóg rasy.
Okrywa włosowa średniej długości, prosta lub lekko falista, nieprzemakalna, dłuższa sierść tworzy grzywę, pióra i portki. Spotykane są umaszczenia typu:

Czarny (black):

« self black (tylko czarny)
« black bicolor (czarno-biały)
« black tricolor (czarno-biały z podpalaniami)
« black and tan (czarny z podpalaniami, bez białych znaczeń)

Czerwony (red):

« self red (cały czerwony)
« red bicolor (czerwono-biały)
« red tricolor (czerwono-biały z podpalaniami)

Blue merle:

« blue merle (marmurkowy, biały, podpalania)
« self blue merle (tylko marmurkowy, bez białych znaczeń, bez podpalań)
« blue merle and white (marmurkowy z białymi znaczeniami, ale bez podpalań)
« blue merle and tan points (marmurkowy, z podpalaniami, ale bez białych znaczeń)

Red merle: takie jak przy blue merle, tyle że z czerwonym, a nie niebieskim
Owczarki australijskie potrzebują bardzo wiele aktywności fizycznej oraz psychicznej, inaczej mogą sprawiać kłopoty. Uwielbiają psie sporty i ruch (agility, dog frisbee, flyball). Z reguły nieufne wobec obcych. Właściciela nie odstępują na krok.
Doskonale sprawdzają w pasterstwie, ratownictwie, spokojniejsze nadają się do kynoterapii.


Na podstawie: artykuł Owczarek australijski (typ amerykański) w Wikipedii
licencja: GNU Free Documentation Licence, autorzy: WikipedyściJeżeli widzisz błąd na tej stronie lub wiesz więcej o tym psie i chcesz podzielić się wiedzą - napisz do nas. Wszelkie wskazówki i uwagi są dla nas bardzo cenne. Pomóż nam stworzyć naprawdę wartościowy i rzetelny opis tej rasy.
Jeżeli jesteś właścicielem psa tej rasy, prześlij do nas jego zdjęcie. Niech inni zobaczą jak wygląda Twój owczarek australijski ! Za każdego przesłanego psa otrzymasz kupon SFORA mampsa, uprawniający do zakupów w promocyjnych cenach w sklepie mampsa.pl.